WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2017

wizyta w Burghardt-Gymnasium

Na przełomie maja i czerwca bieżącego roku uczniowie ZS nr 1 uczestniczyli w drugiej części wymiany międzyszkolnej z Burghardt-Gymnasium. Bocheńska młodzież miała przyjemność gościć w malowniczym miasteczku Buchen, usytuowanym w  pobliżu takich miast jak Stuttgart czy Heidelberg.

Uczniowie po przybyciu na miejsce zostali ciepło przywitani przez grupę niemiecką, z którą następnie spędzili czas przy poczęstunku. Po tym nastąpiło rozejście się do rodzin i aklimatyzacja.

Tydzień w Niemczech przeminął w nadzwyczaj szybkim tempie, czego zasługą był niezwykle interesujący program wymiany. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Heidelberg, historyczne miasto uniwersyteckie, nad którym góruje monumentalna bryła zamku, Strassbourg oraz znajdującą się w nim siedzibę Parlamentu Europejskiego, a także Stuttgart, z przyciągającym turystów nowoczesnym Muzeum Mercedes-Benz. Oprócz tego grupa polska uczestniczyła w grze miejskiej na terenie Buchen zorganizowanej przez niemieckich kolegów, dzięki czemu w przyjemny sposób zaznajomili się oni z kulturą i historią  tego miejsca. Nie zbrakło także pozaprogramowych spotkań całej młodzieży, które przyczyniły się do zacieśnienia i wzmocnienia przyjacielskich więzi.

Choć wymiana zakończyła się trzeciego czerwca w Buchen to nie zakończyły się wraz z nią międzynarodowe znajomości zawarte z okazji tego wydarzenia. Zostały złożone obietnice rychłych odwiedzin, nie tylko przez uczniów, ale również przez opiekunów grup, którzy wyrazili także nadzieję na ponowną organizację podobnego przedsięwzięcia.