wymianalogo

 

Uczniowie Burghardt Gymnasium w Buchen u nas

 

Za kilka dni uczniowie ZS Nr 1 w Bochni wyjeżdżają do Niemiec, aby zrealizować drugą część projektu wymiany młodzieży  współfinansowanego przez  Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

1 kwietnia 2017 rozpoczęła się w Bochni pierwsza część tego projektu.  20-stu uczniów z Burghardt Gymnasium w Buchen oraz ich opiekunowie Barbara Miksch i StefanSengenberger  przyjechali na 8 dni do Bochni.

Po kilku latach przerwy odnowiono kontakty między szkołami. Młodzież niemiecka zamieszkała w polskich domach, u polskich rodzin. Rodziny goszczące młodych ludzi  z Niemiec pokazały gościom to, z czego są dumni. Dzielili się ze sobą wiedzą na temat krajów i regionów, które zamieszkują, ale przede wszystkim poznawali siebie nawzajem. Uczestnicy wymiany przeżyli wspaniałe chwile. Wspólne dni były miłe i pełne atrakcji, gdyż wymianie towarzyszył bogaty program:

- zwiedzanie Bochni oraz naszej rodzimej kopalni soli

- zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i Brzezince

- udział w zajęciach szkolnych w Zespole Szkół Nr 1

- zwiedzanie dawnej stolicy Polski -Krakowa                     

- wspólna wycieczka do krakowskiej dzielnicy Kazimierz

- zwiedzanie urokliwego drewnianego kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

- udział w warsztatach, podczas których uczestnicy  wymiany własnoręcznie wykonywali palmy, czym nasi goście byli zachwyceni.

Pogoda niestety pokrzyżowała część planów i po degustacji pierogów w Gospodzie pod Kamieniem nie udało się odbyć spaceru na Kamienie Brodzińskiego, co miało jeszcze utwierdzić młodzież naszych sąsiadów o pięknie Ziemi Bocheńskiej.

Podsumowaniem bocheńskich spotkań była kolacja pożegnalna.

A co przyniosą ostatnie dni maja i początek czerwca w Buchen?

Dowiemy się wkrótce.

mgr Alina Mirek