Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 

1 marca 2017r. 

 

1 marca w świetlicy naszej szkoły odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zainicjował program artystyczny pt. Rozkaz przybliżający okoliczności powstania antykomunistycznego podziemia – rozwiązanie AK przez gen. L. Okulickiego oraz aresztowanie i proces szesnastu. W inscenizacji wzięli udział: Ziemowit Dudek, Bartek Sułek, Krystian Nowak, Jakub Sitko, Mikołaj Woda i Kamil Malinowski

Następnie nagrodzono zwycięzców konkursu na projekt podkoszulka upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.

I miejsce w konkursie zdobył Dorian Turek, II miejsce przypadło Tomaszowi Pawełkowi, a III ex aequo zajęli: Rafał Rudnik i Damian Łącki. Wyróżniona w konkursie została Paulina Mączka.

Kolejną częścią obchodów była debata oksfordzka nad tezą: Walka Żołnierzy Wyklętych miała sens. W stronę propozycji wcieliła się drużyna I LO w Bochni w składzie: Szymon Klejdysz, Dawid Chrzan, Filip Rudnik i Hubert Janik a stronę opozycji reprezentowała drużyna ZS nr 1 w Bochni w składzie: Weronika Wrona, Piotr Maciejowski, Paweł Struzik i Mateusz Leśniak. Debatę oceniała trójka ekspertów: Agnieszka Gicala – kierownik Archiwum Narodowego w Krakowie Oddział w Bochni, Grzegorz Jeżowski – kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Ireneusz Sobas zastępca dyrektora Wydziału Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Bochni, autor książki Niepokorne dekady Niepodległościowe dążenia mieszkańców Bochni i Bocheńszczyzny w latach 1945-1989. Niejednomyślnym głosem ekspertów zwycięstwo w debacie odniosła drużyna I LO. Ostatnim etapem uroczystości był wykład Grzegorza Jeżowskiego zatytułowany Krakowscy Wyklęci.

Równolegle z uroczystościami na świetlicy odbywała się gra miejska Śladami Żołnierzy Wyklętych w Bochni. Uczestnicy gry (4-osobowe drużyny z I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3, PSP nr 2, V Gimnazjum MCE w Bochni oraz Gimnazjum w Łapczycy) wcielili się w rolę uczestników antykomunistycznego ruchu oporu z lat 1945-1947. Do zadań drużyn należało m.in. napisanie raportu o śmierci znanego bocheńskiego malarza Marcina Samlickiego (potrąconego śmiertelnie przez radziecki samochód wojskowy latem 1945 r.), przeniesienie na melinę konspiracyjnych materiałów (mimo rewizji dokonywanej przez funkcjonariuszy KBW) czy ustrzeżenie się przed pułapką zastawioną przez UB. Zwycięzcami gry zostali:

Kategoria: szkoły podstawowe i gimnazja
1 m. – Szkoła Podstawowa nr  2 Bochnia (Laura Maciejowska, Gabriela Bartyzel, Jakub Capik, Iwo Wolnik, Tomasz Gardziel, opiekun Małgorzata Zgłobicka) - czas1 h 32 min.;
2 m. – V Gimnazjum MCE w Bochni (Paulina Kołodziej, Julia Grzesik, Piotr Dobranowski, Michał Białek, opiekun Piotr Górecki), czas 1 h 59 min.;
3 m. – Gimnazjum w Łapczycy (Wiktoria Pagacz, Agnieszka Oleksik, Ewelina Sala, Bartosz Tynka, opiekun: Danuta Cybura), czas 2 h 21 min.

Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
1 m. – I liceum Ogólnokształcące w Bochni (Hubert Janik, Szymon Klejdysz, Dawid Chrzan, Filip Rudnik, opiekun: Jan Witek), czas 1 h 32 min.
2 m. – Zespół Szkół nr 2 w Bochni (Natalia Gałązka, Tomasz Janik, Mateusz Strojny, Adrian Kurpiński, opiekun: Konrad Sowa), czas 1 h 44 min.;
3 m. – II Liceum Ogólnokształcące w Bochni (Jakub Machaj, Wiktor Nagrodzki, Kacper Sądel, Jakub Polański, opiekun: Katarzyna Rzepecka), czas 1 h 51 min.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostały przygotowane przez nauczycieli: Agnieszkę Morawiec, Kingę Mirochnę, Agnieszkę Rachwał i Marcina Kwiatka. Za wszelką pomoc w organizacji uroczystości należą się podziękowania dla Krzysztofa Kasprzyka i SRH Najemnicy Bocheńscy (pomoc w przeprowadzeniu gry i wypożyczenie strojów do programu artystycznego), Starostwa Powiatowego w Bochni (ufundowanie nagród), Irenuesza Sobasa (pełnienie funkcji eksperta oceniającego debatę), Grzegorza Jeżowskiego (pełnienie funkcji eksperta oceniającego debatę), Miejskiego Domu Kultury iPowiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni (udostępnienie budynków MDK i PiMBP w Bochni dla potrzeb gry), Archiwum Narodowego w Bochni Oddział w Krakowie (bezpłatne udostępnienie materiałów do gry, pełnienie funkcji łącznika – Dorota Szymczyk i eksperta oceniającego debatę – Agnieszka Gicala), Jana Witka (pełnienie funkcji marszałka prowadzącego debatę), Ludmiły Mikołajczyk (przygotowanie materiałów graficznych do gry), Beaty Serwińskiej (PSP 2  - pełnienie funkcji łącznika), Agaty Kwiatek (pełnienie funkcji łącznika) oraz Szymona Całki (przygotowanie aplikacji do prowadzenia debaty).

FOT_0041
FOT_0046
FOT_0050
FOT_0054
FOT_0059
FOT_0071