WYJAZD DO BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY AUSCHWITZ – BIRKENAU

Tradycją powoli stają się wyjazdy klas maturalnych naszej szkoły do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. W tym roku zebrała się spora liczba zainteresowanych osób. Klasy: 3J, 3M, 3Y, 4B, 4F, 4I, 4J, 4K, 4L odwiedziły w środę 14 grudnia miejsce pamięci, jakim jest obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Wszystkie osoby zostały podzielone na 7 grup, każda ze swoim przewodnikiem przeszła przez bloki, komory gazowe i miejsca, które upamiętniają terror jaki stworzyli na ziemiach polskich naziści. Młodzież, oprócz obozu Auschwitz, przeszła również przez drugi, bardziej prymitywny obóz w Birkenau. Zobaczyli tam rampę, na której selekcjonowano wszystkich ludzi przywiezionych do obozu koncentracyjnego. Grupy były także w także drewnianych barakach, by zobaczyć w jak skrajnych warunkach przyszło ludziom czekać na śmierć lub przetrwanie.

 Należy dodać, że wyjątkowo surowa pogoda – mróz i padający śnieg - uwiarygodniły dramat tamtych chwil.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za powagę i prawdziwie godne zachowanie oraz nauczycielom za opiekę i niezastąpioną pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia.

mgr Magdalena Mazanek

IMG 1471