Klub Jagielloński logoW dniach 2 - 3 czerwca 2016r. odbyły się w Krakowie

ogólnopolskie półfinały i finał Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

II miejsce naszych uczniów.


Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Ostatnia edycja Akademii (2014/2015) objęła swoim zasięgiem 13 województw, 120 szkół, czyli ponad 3600 uczniów!. Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu.
Nowoczesny patriotyzm czasu pokoju, to patriotyzm będący czymś więcej niż tylko emocją na rozgrywkach sportowych z udziałem Polaków, powinniśmy rozumieć jako połączenie trzech aspektów takich jak:

  • kultura pamięci- a więc kultywowanie naszych polskich tradycji i obyczajów, polskiego języka, historii, sztuki; pamięć o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzanie tożsamości naszych wspólnot lokalnych
  • samorządność- czyli branie sprawy w swoje ręce powoływanie organizacji i podejmowanie konkretnych działań służących dobru lokalnej wspólnoty i całego państwa, kontrola różnych obszarów życia publicznego, propagowanie postaw obywatelskich i praktyczna służba ojczyźnie
  • patriotyzm gospodarczy- rozwój postawy przedsiębiorczej, kupowanie polskich produktów i docenianie polskich przedsiębiorców, zakładanie i rozwijanie własnej działalności gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy, dbałość o rozwój gospodarczy i rozwój zaawansowanych technologii w kraju.


W  obecnej edycji wzieły udział szkoły z 16 województw (ponad 60 szkół).  Nasi uczniowie w ramach Akademii opracowali projekt, pt. "Przelej Krew" (więcej na stronie https://www.facebook.com/przelejkrew/?fref=ts, a także http://krakow.tvp.pl/25641246/3-vi-2016-godz-2145  - min. 4:46).

Uczniowie  z kl. 2 m (Maciej Zięba, Patryk Kozik), i z kl. 2 j (Martyna Wanicka, Magdalena Ignacyk, Melania Małek, Ania Małecka, Angelika Gos, Kamil Ryncarz), zajęli drugie miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

WP_20160603_13_52_46_Pro[1]
WP_20160603_13_48_51_Pro[1]
WP_20160603_13_48_20_Pro[1]