indek1s

Dziś 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Rozpoczyna on miesiąc wiedzy na ten temat. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje w naszym kraju u 1 na 100 osób. To oznacza, że w Polsce żyje 400 tysięcy osób z autyzmem.

Autyzm to przypadłość, która zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym – z ludźmi i otoczeniem. Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Mimo że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny powstawania.

O ŻYCIU AUTYSTY W KWARANTANNIE
„Takie są nasze dziwne losy.
Poranne powieści się nam poukładały.
Ratowanie samodzielności się owszem udaje, ale brak kontaktów jest dla mnie wielkim wyzwaniem.
Raczej mogę wam się sama tak trochę wyspowiadać.
Radzę sobie średnio z tą kwarantanną, wole chodzić na warsztaty.
Ale nie ma innej rady, musimy być w domu.
Dlatego życzę wam wytrwałości i wiary, że to się zmieni i znów będziemy razem.
Tak radzę wam miejcie cierpliwość.
Tego wam życzę.”

Salome

Uczniowie i nauczyciele Mechanika tak jak w zeszłym tak i w tym roku przyłączają się do akcji ZAŚWIEĆ NA NIEBIESKO

 

Marcin Grandys

naniebiesko2021