Klasy Mechanika w fabryce SAS

W październiku i listopadzie łącznie cztery klasy naszej szkoły odwiedziły fabrykę kotłów i pieców SAS w Busku Zdroju. Młodzież która zwiedziła zakład to głównie uczniowie klas technikum, którzy uczą się obsługi obrabiarek numerycznych sterowanych komputerowo. Zakład funkcjonuje od 1980 roku i produkuje kotły i piece grzewcze od 9 ÷ 300 kW.

Wizyta w tym zakładzie nie była przypadkowa. Zakłady SAS to firma posiadająca bardzo nowoczesny park maszynowy z najnowszymi technologiami, gdzie pracuje kilka takich i podobnych maszyn, w tym maszyny oparte na technice laserowej. Pracują tam m.in.: wycinarki laserowe, wykrawarki młoteczkowe, prasy krawędziowe, roboty spawalnicze, suwnice pomostowe, komora śrutownicza przeznaczona do obróbki strumieniowo-ściernej detali oraz automatyczna linia malowania proszkowego.

Elementy kotłów wycinane są na maszynach sterowanych numerycznie na wysokiej klasy wycinarkach laserowych TRUMPF: 3030, 3030 (L20) oraz laserze światłowodowym polskiej produkcji KIMLA PowerCut 2040 o zakresie pola roboczego 2000x4000mm z napędami liniowymi co umożliwia szybkie i wydajne wycinanie dowolnych kształtów z arkuszy blach. Technika wycinania laserowego zapewnia bardzo dużą precyzję wykonania wyrobów, szybkość produkcji jak i umożliwia uzyskiwanie krawędzi o bardzo wysokiej jakości bez wymogu późniejszej obróbki.

W gięciu blach wykorzystywane są prasy krawędziowe, które gwarantują wysoką dokładność gięcia. Zautomatyzowana jest również duża część spawania gdzie pracują nowoczesne roboty spawalnicze. Elementy obudowy kotłów wycinane są na wykrawarce młoteczkowej, a malowanie odbywa się metodą proszkową w zautomatyzowanym ciągu technologicznym co pozwala uzyskać nie tylko bardziej estetyczny wygląd, ale również odporną na zarysowania powierzchnię.

Uczniowie mogli więc nie tylko poznać produkcję zaawansowanych i nowoczesnych pieców grzewczych od samych podstaw ale także zobaczyć jak w praktyce pracują nowoczesne maszyny sterowane numerycznie.

Wyjazd do zakładów SAS nie skończył się jednak na Busku Zdroju. Uczniowie naszej szkoły zwiedzili także Sandomierz, gdzie dzięki przewodnikom poznali historię tego malowniczego i historycznego miasta, katedrę kazimierzowską, muzeum diecezjalne oraz mogli podziwiać widoki z Bramy Opatowskiej nie tylko na miasto ale także na zakola Wisły oraz góry Pieprzowe. W drodze powrotnej zwiedzili również monumentalne ruiny zamku Krzyżtopór.

Paweł Wieciech / Marek Pasula

Klasy Mechanika w fabryce SASShow Gallery

zakłady SAS, Sandomierz, zamek Krzyżtopór galeria IIShow Gallery