Wycieczka uczniów ”MECHANIKA”
do Firmy FCA POLAND S.A. (FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES)

Dnia 7 marca br. 50 uczniów z klas: IS, IIS, mechanik pojazdów samochodowych, IH elektromechanik pojazdów samochodowych, II P operator obrabiarek skrawających pod opieką: Jana Nosala - organizatora wycieczki, opiekunów Piotra Janiczka oraz ks. Sławomira Sosnowskiego udali się na wycieczkę do zakładu produkcyjnego FCA w Tychach. Jest to włosko - amerykański koncern motoryzacyjny; produkujący samochody markiFiat 500, Fiat 500 Abarth i Lancia Ypsylon w Tychach
Firma FCA istnieje od 1 kwietnia 2015 powstała z firmy Fiat Auto Poland, która została założona 28 maja 1992 na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wydziału karoserii oraz montażu i zapoznania się z technologią produkcji samochodów marki Fiat i Lancia. Wycieczka odbywała się w czasie, gdy na liniach produkcyjnych pracownicy firmy montowali samochody. Dlatego ilość wycieczek jest ograniczona a czas oczekiwania na wizytę wynosi kilka miesięcy. Na terenie zakładu FCA istnieje bezwzględny zakaz fotografowania związany z tajemnicą technologii produkcji dlatego nie możemy się pochwalić tym co nasze oczy widziały.
          Wiedza zdobyta podczas wycieczki na pewno zaowocuje lepszymi ocenami na lekcjach teoretycznych i zajęciach praktycznych. Być może po ukończeniu szkoły nasi absolwenci zostaną pracownikami firmy FCA w Tychach .
Za rok spotkamy się ponownie z przewodnikami oprowadzającymi nas po zakładzie i już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w zwiedzaniu zakładu.
         Czynione są starania, aby zorganizować wycieczkę do innych zakładów związanych z branżą motoryzacyjną. Fabryka silników w Bielsku Białej lub Zakłady Opla w Gliwicach.

mgr Jan Nosal

Oczekiwanie na wejście na teren zakładu FCA

tychy1

         Zapoznanie się z technologią lakierowania

tychy2