W dniu 6.12.2018 roku uczniów z klas 2P technikum oraz 2G ZSZ z Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni brali udział w wycieczce przedmiotowej do zakładu KOMINUS w Łężkowicach. Opiekunami grupy byli mgr Anna Grabias i mgr inż. Marek Pasula - nauczyciel przedmiotów zawodowych.

         Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem technologicznym wytwarzania elementów instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz spalinowych, oraz zapoznanie z warunkami pracy u potencjalnego, przyszłego pracodawcy.

          Firma KOMINUS jest jednym z większych producentów tego typu systemów w Polsce i istnieje na polskim rynku od 2000 roku, jednak jej początki sięgają już lat 60-tych. Proces technologiczny elementów instalacyjnych obejmuje takie operacje jak:

- cięcie wodą, plazmą oraz wiązką laserową,

- tłoczenie, wykrawanie, gięcie

- spawanie TIG, MIG-MAG, zgrzewanie,

- znakowanie,

- montaż na hali produkcyjnej oraz w terenie bezpośrednio u klienta, itp.

         Podczas wycieczki uczniowie mogli zweryfikować w praktyce wiedzę poznaną na zajęciach teoretycznych w szkole a w razie pytań dotyczących obserwowanych procesów technologicznych odpowiedzi udzielały osoby oprowadzające po zakładzie. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się pokaz cięcia blach wodą oraz wiązką laserową.

Na zakończenie wycieczki czekała na uczniów mała niespodzianka od zakładu – poczęstunek.

         Na koniec składam serdeczne podziękowania panu Rafałowi Adamczykowi za umożliwienie przeprowadzenia wycieczki przedmiotowej po zakładzie KOMINUS.

Opracował mgr inż. Marek Pasula

kominus