Akademia Nowoczesnega Patriotyzmu - projekt Polski Piemont

Uczniowie klasy 2L i 3 K naszej szkoływ ramach ogólnopolskiego projektu Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu stworzyli grę planszową Polski Piemont. Gra toczy się w Galicji w czasach autonomii (1867-1914) i pokazuje wkład jaki osoby związane z tym zaborem wniosły w budowanie podwalin pod niepodległą Rzeczpospolitą. Można więc spotkać w niej postacie Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Franciszka Stefczyka, ks. Stanisława Stojałowskiego oraz wiele innych. Gracze mogą zatrudniać się w działających ówcześnie w Galicji przedsiębiorstwach, bankach, państwowych instytucjach. O zwycięstwie w grze decyduje liczba posłów wprowadzonych przez graczy (podzielonych na frakcję lojalistyczną i niepodległościową) do Sejmu Krajowego we Lwowie.

W środę 25 kwietnia obyła się w w naszej szkole prezentacja gry połączona z miniturniejem, w którym udział wzięli przedstawiciele siedmiu szkół: PSP nr 2 w Bochni, Gimnazjum nr 1 w Bochni, I LO w Bochni, II LO w Boochni, ZS Nr1 w Bochni, ZS Nr 2 w Bochni i ZS Nr 3 w Bochni. W zmaganiach z cesarzem Franciszkiem Józefem, przeciwnymi frakcjami oraz w próbach budowania niepodległości najlepiej poradziła sobie nasza reprezentacja: uczniowie klasy 2F Mateusz Krzywda i Marcel Paciorek, którzy zajęli pierwsze miejsce. Na drugim stopniu podium stanęły Julia Czoch oraz Barbara Łagos z II LO a na trzecim miejscu rywalizację zakończyły Agnieszka Sobaś i Magdalena Śliwa z ZS Nr 3. Nagrody dla zwycięzców ufundowali Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

mgr Marcin Kwiatek