Przez Amsterdam do Oxfordu i Londynu

Początkiem kwietnia grupa uczniów naszej szkoły przebywała na tygodniowej wycieczce poza granicami naszego kraju. Program wycieczki był niezwykle bogaty, co pozwoliło wszystkim uczestnikom zwiedzić jedne z najciekawszych miejsc naszego kontynentu. Zwiedziliśmy Amsterdam – stolicę Holandii i to co jest w niej najcenniejszego czyli zbiory Ruks Muzeum – Muzeum Narodowego. Znajdują się tu wspaniałe i bogate zbiory malarstwa, rzemiosła artystycznego, zabytkowych mebli czy wyrobów ze szkła. Nie na co dzień ma się okazję oglądać na żywo słynne dzieła Rembrandta czy Van Gogha, a muzeum w Amsterdamie słynie z bogatej kolekcji swoich przecież wybitnych rodaków. Amsterdam pokazał się nam także jako przepiękne miasto ze specyficznym klimatem kolorowych, różnorodnych architektonicznie gmachów i kamienic poprzedzielanych kanałami pełnych łódek, turystycznych stateczków oraz mostkami zabierającymi mieszkańców na drugą stronę ruchliwych kanałów rzecznych. To co także robi wrażenie to nieopisana liczba rowerów, których masowo i codziennie używają mieszkańcy stolicy Holandii. Wizyta nie była by pełna bez odwiedzenia lokalnych straganów pełnych różnorakich odmian tulipanów z uprawy których słynie przecież Holandia.

Wizyta w muzeum Ruks była jednak tylko wstępem do tego co mogliśmy zobaczyć w muzeach Londyńskich. Jedna tylko Galeria Narodowa skrywa pod swoim dachem działa takich mistrzów jak Botticelli, Leonardo Da Vinci, Memling, Raphael, Caravaggio, Rembrandt, Rubens, Velazquez, Michał Anioł, Canaletto, Cezanne, Goya, Monet czy Van Gogh. A to tylko wstępna lista. Odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Wiktorii i Alberta które jest największym muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie. Stała kolekcja liczy tu ponad 4,5 mln eksponatów. Obejmuje przedmioty powstałe na przestrzeni 5000 lat pochodzące z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północnej. Są to rzeźby, obrazy, rysunki, fotografie, książki, ceramika, meble, tkaniny, stroje, wyroby ze szkła i metalu, biżuteria itp. Obok położone jest także muzeum nauki (Science Muzeum), które także znalazło się na naszym szlaku. Muzeum Historii Naturalnej, kolejny punkt trasy, to olbrzymi gmach którego kolekcja liczy ponad 70 milionów eksponatów obejmujących botanikę, entomologię, mineralogię, paleontologię i zoologię. Jedna z licznych atrakcji to symulowane trzęsienie ziemi oraz galeria dinozaurów, także tych ruchomych. Muzea brytyjskie są jednymi z największych na świecie. Zwiedzenie dokładnie jednego może zająć cały dzień. Jest to niezastąpiona pomoc w nauce. Gdzie jeden dzień w muzeum Brytyjskim może zastąpić pół roku nauki z książką w ręku i być nieodzowną pomocą w nauce.

Spacer po londyńskich ulicach pozwolił zobaczyć nam najważniejsze zabytki Londynu jak parlament, dzielnicę i katedrę Westminster, twierdze Tower, pałac Buckingham czy Tower Bridge. Poza tym przynajmniej raz w życiu dobrze jest zobaczyć czerwone autobusy, czerwone budki telefoniczne, czarne taksówki, gwardię narodową w charakterystycznych futrzanych czapkach, londyńskie parki czy cały zgiełk i harmider londyńskich ulic. Trzeba też zawitać do Greenwich i przekroczyć południk zerowy, co wszyscy obowiązkowo zrobili. Nie zabrakło także czasu na zakupy w Primark, który w naszym przypadku zdegradował dom towarowy Harrods J.

Program przewidywał również zwiedzanie miasta Canterbury oraz Oxford. Canterbury to ponad 40-sto tysięczna miejscowość gdzie znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To monumentalna katedra w Canterbury – zbudowana w okresie późnego gotyku czy najstarszy zachowany w Anglii kościół parafialny św. Marcina założony przez świętego Augustyna z Canterbury, który przybył do Anglii w roku 597. Miasto o typowo angielskim klimacie, pełne zabytkowych różnorodnych kamienic i sklepów, jest odpowiednikiem polskiego Gniezna. Powstało tu bowiem pierwsze biskupstwo na terenie Anglii.

Miasta Oxford nie trzeba nikomu przedstawiać. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego, najstarszego i prestiżowego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oxford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież". W mieście znajduje się wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem, m.in. Ashmolean Museum - najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz Bodleian Library - jedna z największych i najstarszych bibliotek w kraju. W Oxfordzie siedzibę ma Oxford University Press, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Wszyscy miłośnicy Harrego Potera także bez pomyłki odnajdą miejsca skreślone w książkach przez J.K. Rowling. Mieliśmy też okazję oddać pamięć profesorowi oxfordzkiego uniwersytetu Johnowi Ronald Reuel Tolkienowi, słynnemu twórcy Władcy Pierścieni, którego korzenie przodków, co ciekawe, sięgają Gdańska.

mgr Paweł Wieciech