Piąty tytuł „SREBRNA SZKOŁA”  

tarcza2018

Kolejny raz czasopismo PERSPEKTYWY przygotowało rankingi liceów i techników. Oceną wyników egzaminów redakcja zajmuje się od 20 lat. Za podstawę ustalania kolejności na liście najlepszych szkół służą wyniki matury z 2017 roku i osiągnięcia olimpijczyków, a w odniesieniu do techników, dodatkowo wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Dokładnie metoda, kryteria  i pełne wyniki rankingu podane zostały na stronie redakcji. 

Cieszy, że nasze liceum i technikum znalazły się na tych listach. Liceum na 64 pozycji wśród liceów małopolskich – niemal na tym samym miejscu, co przed dwoma laty (63), poprawiając wyraźnie ubiegłoroczny wynik.

Znacznie lepsze wyniki i  tytuł „Srebrna Szkoła 2018”  wypracowali absolwenci technikum. Kolejny, czwarty rok z rzędu wyniki naszych techników plasują się w drugiej setce najlepszych szkół technicznych w Polsce. Zważywszy, że szkół takich jest ok. 1900, miejsce 159 uznać można za znaczący sukces ubiegłorocznych absolwentów i szkoły. Nieco gorsze wyniki egzaminów zawodowych są powodem niższej pozycji, niż w roku ub. (134). Rekompensuje je w jakimś stopniu 101 miejsce w Polsce naszego technikum w rankingu maturalnym. Jest to jedyna szkoła z naszego powiatu sklasyfikowana w takim rankingu, także wśród liceów.

Jak niemal w każdym rankingu, warto być wśród najlepszych. Należy jednak zachować pewien dystans do wyników. Rankingi nie oddają w pełni pracy i osiągnięć uczniów oraz szkoły, różnice w punktacji są zwykle nieznacznie, a jeden czy dwóch olimpijczyków może spowodować zmianę pozycji szkoły nawet o kilkadziesiąt miejsc. I to co najistotniejsze – najważniejsze są indywidualne wyniki każdego z absolwentów. Na ich podstawie rozstrzyga się  rekrutacja do szkół wyższych  oraz dalszy rozwój i losy poszczególnych osób.

Gratuluję ubiegłorocznym absolwentom i przygotowującym ich do egzaminów nauczycielom. Dziękuję za zaangażowanie i pracę, pomocne także tegorocznym maturzystom.

Wynik szkoły w rankingu daje bowiem spokój i przekonanie o odpowiednim potencjale szkoły  dla uzyskania dobrego wykształcenia. O resztę trzeba się starać i zabiegać poprzez codzienną, solidną pracę uczniów i nauczycieli. Zachęcam więc do takich działań już dzisiaj i  życzę, by wyniki  egzaminów w kolejnym roku były powodem satysfakcji dla nas wszystkich. 

                                                                                                                      J. Balicki